Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Embriyonun Transferi

Tüp Bebek Aşaması Olan Embriyonun Transferi

 

embriyo transferi

 

Hastalara kısırlık tedavi sırasında uygulanan tüp bebek aşamasının son basamağı olan embrio tarnsferinden bahsedecek olursak ,bu aşamaya kadar olan tüm emeklerin son noktasıdır. Bu aşama için hastanın anestezi alması gerekmez. Labaratuar ortamında bekleyen embriolar bir katataer aracılığı ile rahim içine verilir.

Hasta normal kadın doğum masasına hazırlanır. Muayene aleti olan speculum yerleştirildikten sonar steril şekilde ve ultrason eşliğinde bir pipet aracılığı ile rahim iç kısmına bırakılır. Bir biyopsi sonrasında elde edilen tek tek hücrelerin analizini yaptıktan sonra, embriyolar hastanın uterus boşluğuna aktarılır, bu genetik muayene sırasında sağlıklı, yani mutasyonlar veya kromozomal anormallikler içermez.

Embriyo transferi, herhangi bir analjezi gerektirmeyen basit, hızlı ve ağrısız bir ayakta tedavi prosedürüdür. Bir veya daha fazla embriyo, bir damla kültür ortamına daldırılır ve çok ince ve yumuşak bir kateter içine mikroskopik gözlem altında yerleştirilir. Bu kateterin ucu uterusun boynunun ötesine geçer ve bir veya daha fazla embriyonun yavaşça serbest bırakıldığı uterus tabanına ulaşır. Bununla birlikte, çok hassas bir manevradır çünkü embriyolar ve rahim boşluğunu (endometriyum) hizalayan mukoza üzerinde herhangi bir stresten kaçınmak gerekir.

Her embriyonun diğerlerinden bağımsız implant yapabileceğini unutmayın. Böylece, birden fazla embriyo transfer edilerek, belirli bir Tüp bebek tedavi döngüsünde hamile kalma şansını arttırmak mümkündür, ancak ikiz gebelik riski de paralel olarak artar. Ancak sonraki günlerde, önemli fiziksel taahhütlerden kaçınarak huzurlu bir yaşam tarzı tavsiye edilir.

Normalde günlük Progesteron gibi birhormon tedavisi ve yine doktorunuzun uygun gördüğü tedavi reçetesi uygulamasına dayanan bir süreçtir. Endometriyumun embriyo implantını karşılamak için daha iyi hazırlanmasına yardımcı olan hormonlar hastaya özel dozlar da ek tedavilr ile desteklenir.

Bundan sonra ki aşama artık gebeliğin yerleşip devam etmesi için beklemek ve kanda gebelik testi sonuçlarınızın yapılması istenilen yaklaşık 12 gün sonrası takibidir. Tüm bebek bekleyen ailenin yaşadığı süreçte mutlu haber olmalarını temenni ederiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sebebi açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkek sperm kalitesinin düşüklüğü kilo ya da yaş faktörlerinden kaynaklanabilen durumlar doğrultusunda t...

Dış Gebelik

Dış gebeliğin ne olduğu ile alakalı da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dış gebelik embriyonun rahim içerinse değil, normal yerleşmesi gereken yer dışında rahim dış kısmına yerleşmesi anlamını taşı...

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik belirtileri son senelerde kadınlarda çok daha sık bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Dış gebelik sorununun bu derece yaygın görülmeye başlamasının ana nedenlerinin başında geç gebelikler...