Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Primer Vajinismus Nedir?

Aslında bu durum sizler için oldukça ciddi bir problemdir. Genellikle aileden başlayan bu problem sizlerin saçma sapan bilgilendirilmesi ve küçüklükten beri de neslinizin devamını sağlayan cinsellikler hakkında korkutulmaktan dolayı bu durumlar ortaya çıkmıştır. Eğer bu hastalığa sahipseniz ciddi tedaviler görmeniz gerekmektedir. Genellikle toplumda saçma bir algı ile o bir hastalık değil gibi söylemler mevcut olup, tamamıyla yanlıştır.

Bu ciddi bir hastalıktır ve eğer tedavi edilmez ise hem sizi hem de eşinizi oldukça kötü etkileyecektir. Bazı durumlarda boşanmaya kadar gidilen bu hastalıktan kurtulmak siz ve eşinize büyük bir oranda bağlıdır. Fakat herhangi bir problem olmadan girilen ilişkiden sonra da ani bir şekilde bu problem ortaya çıkabilir. Primer Vajinismus Nedir? ilişki esnasında birden kasılması yüzünden ilişkiye izin vermemesidir.

Her ne kadar istese de ve öncesinde de bir problem olmasa da ilişki esnasında birden kasılabilir ve ilişkiye izin vermez. Bu durumdan kurtulmak için çok ciddi tedavileri eşinizle beraber yürütmek gerekmektedir. Ailenin yanlış bilgilendirmesi sonucunda da oluşan bu hastalığın aslında çokça nedeni vardır. Genel olarak çoğu kadınlara bu durumu yaşatan sebeplerden biri ise evlilikte ki ilk gece olmaktadır. Bu durumlarda kesinlikle tıbbi yardım alınıp bu durumdan kurtulmak gerekmektedir.

Ya da ilk geceden önce kendinize bakıp yeterli düzeyde olmadığınızı düşünebilir ve bu psikoloji sayesinde de kötü etkilenebilirsiniz. Bu duruma kapılmamak için özgüvenli olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu hastalık sizler için kaçınılmaz olacaktır. Kendinizi rahatlatmanız da oldukça önemlidir. Yanlış duyumlar sayesinde kötü etkilenmemeniz gerekmektedir. Doktorunuz ile de bu ciddi konuyu paylaşmanız gerekmektedir. Doktorunuz sizlere birçok çözüm sunacaktır. Fakat vermiş olduğu bu çözümleri de eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bundan dolayı kulak ardı edilmemesi gerekmektedir. Evlilik öncesinde sizlerin izlemiş olduğu doğum videoları esnasında sizler de kötü etkilenebilir ve bu ciddi hastalık olan Primer Vajinismusa sahip olabilirsiniz. Evlilikten önce eğer kendinize gerçekten çok güveniyor ve psikolojinizin de kaldıracağını düşünüyor iseniz bu tarz videolar izleyebilirsiniz, fakat bunlar siz her ne kadar da güçlü olsanız etkileyebilecek düzeydedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğumdan Sonra Vajinismus

Doğumdan sonra ortaya çıkan Vajinismus, sekonder Vajinismus olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genellikle ağrılı ve zor bir doğum geçiren kadınlar, cinsel ilişki yaşarken istemsiz kasılır veya cinse...

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus, istem dışı kasılma sonucu ilişkiye izin vermeme olayıdır. Bu hastaların çoğunluğun da tariflerinde cinsel haz aşamasında hiç sorun yaşamazken, birliktelik aşamasına gelindiğinde hastanın k...

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırsında vajina içerisine penisin geçişine kasılma ile tepki verip, geçişe izin verememe olarak tariflenir. Bu sorunu yaşayan çiftlerde cinsel haz alma safhalarının hiç birin...