Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

İlk Gece Korkusu Ve Kızlık Zarı

Vajinismusun altında yatan en önemli kaygılardan birini özellikle toplumumuzda ilk gece kızlık zarı kanaması beklentisi olarak, bakirelik korunması yer almaktadır. Sonrasında da bu bakirelik bozulması ile olan kanamanın yoğun olacağı, bozulmanın zor olacağı gibi bu kanamanın meydana gelme şekli ve tarifleri ile kızlarımızın düşüncesinde efsaneleşen kaygılarla vajinismus olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk gecede dilden dile yanlış toplumsal aktarımlar bu kaygıları körüklemektedir. Ya kanamam fazla olursa, kızlık zarı ağrılımıdır kaygıları bilinç altına yerleşen korkularla kaygıya dönüşmektedir.

İlk gecenin verdiği gerginlik ve kasma ile sonuçlanan istemsiz kasılma, doktora başvurup profesyonel bir yardım alınmadığında aylar ve yıllarca ertelenen vajinismus rahatsızlığını doğurmaktadır. Bu bulguları taşıyan ve bu tanıdan şüphelenen hastaların bir an evvel tedavi ve tanı için başvurmalarını önermekteyiz. İlk başvurulacak doktor jinekolog olmalıdır. Sonrasında tanı ve tedavi planı şekillenecektir. Tedavisi yüzde yüz olan bir rahatsızlıktır.

İlk gece korkusundan dolayı ilişkiye giremiyoruz?

Kızlık zarı kanamasından korkuyorum. Kanama ne kadar olmalıdır?

İlk ilişki ağrılımıdır?

İlişkide kızlık zarı patlar mı?

İlk ilişkide ağrı dayanabilecek bir ağrı mı?

Tüm bu sorularınızın yanıtını sırasıyla vermeye çalışacağız.

Kızlık zarı vajen girişinde ince bir yapısı ile aslında esneyebilen içerisinde taşıdığı yapıdan dolayı esnerken bazen kenarlardan kanamaya yol açacak şekilde çizik oluşabilen bir yapıdır. Kanama genellikle damla akıntının içinde açık renk kan lekeler şeklinde az miktarda gelir. Bazen yapısı yüksek kenarlı olan zarlarda daha fazla olabilen kanama izlenirken, bazen de hiç kan gelmeyecek şekilde tam esnek olabilir. Çok nadir oranda ilişkiye engel olacak kadar yüksek kenarlı olup alınması gerekebilir.

Ağrı ve kanama yönünde doğru bilgilendirmeler tüm bu kaygıları sonlandıracaktır. Kızlık zarı girişi tamamen kapatmaz öyle olsa idi adet kanı akmazdı. Bu nedenle zar patlaması gibi terimler yanlış kullanılan terimlerdir. Kızlık zarı esneyebilen bir dokudur ve ortası açıktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı yaklaşık olarak vajen girişinde 1 cm kadar içeride yer alır. Bu çok ince olan zar vajen girişinde bir bariyer oluşturarak özellikle çocukluk döneminde enfeksiyon ve yabancı cisimden koruma...

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulursa dokusu artık görülebilir veya artık görünmeyebilir veya iki şekilde görünebilir: vajinal duvarla aynı renkte bir doku halkası olarak, vaji...

Kızlık Zarı Yapısı

Kızlık zarı yapısı farklı kişiler itibariyle çok çeşitli olabilmektedir. Halk arasında bekâret zarı olarak bilinen kızlık zarı literatürde Hymen (Himen) olarak okunur. İnsanlığın ilk günlerinden ...