Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı yaklaşık olarak vajen girişinde 1 cm kadar içeride yer alır. Bu çok ince olan zar vajen girişinde bir bariyer oluşturarak özellikle çocukluk döneminde enfeksiyon ve yabancı cisimden koruma için anatomik olarak işe yarayan bir yapıdır. Kızlık zarının çok değişik şekilleri vardır. Bu şekillere göre ilk ilişki sırasın da kanama ile bozulabilirken bazı esnek olan şekillerde kanama gelmeyebilir.

Kızlık zarının muayenesi bir kadın doğum uzmanınca yapılarak şekli ve kanama hakkında ki bilgisi verilebilir. Bu muayene ağrısız ve hiçbir alet kullanılmadan yapılan bir muayenedir. Muayene sonucunda zarın yapısı hakkında bilgi verilir. Hastalarımız için öncelikli olan bakirelik ve ilk ilişkide ne kadar kanar, ne kadar ağrılı olur gibi kendisinde kaygı yaratan bu sorularına cevap almak için bu muayeneyi talep ederler.

Kızlık zarı şekil ve yapısına göre ilk ilişkide kanayabilir. Ancak her zaman kanama beklentisi olmaması gerekir. Esnek olan zar tiplerinde kanama olmayabilir. Kanama olmaması bakire olmadığı anlamına gelmez. Başka bir deyimle bakire olan kişilerde bazen ilk ilişkiyle kan gelmeyebilir. Bu durum hiç şaşırılacak bir durum değildir.

Kızlık zarı şekilleri bazen de anatomik yapısı nedeniyle ilk ilişkiye engel olacak kadar kapalı veya bölmeli yapıda olması da bu muayenede fark edildiğin de, ilişki öncesi bu bozukluğun düzeltilmesi gerekecektir. Hastalarımızın bir kısmı bu durumu ilk cinselliği denediğinde giriş olmaması duvar gibi bir his olarak tarif ederler. İlişkiye izin vermeme veya ilk ilişkide ağrı hissedip ilişkinin olmaması ile doktora başvurulduğun da muayene ile fark edilen bu anatomik bozukluk doktorun bilgilendirmesiyle ortaya çıkan sorunun hemen çözülebileceğini duyunca çiftler rahatlarlar. Bu nadir karşılaşılan yapısal bozukluk ufak bir cerrahi müdahale ile aşılabilir.

Kızlık zarı hakkında özellikle muayene olmak ve bilgi almak kaygıları yaşayan hastalar kesinlikle muayenenin bu zar yapısına zarar vermediğini bilmeleri gereklidir. Yine bu muayenenin ağrısız olması da onlar için çok rahatlatıcı bir bilgi olacaktır. Kızlık zarı yapısı nedeniyle bazen ilişkide kanamaya yol açarken, bazen de kanama gelmeyebilir. Kanamanın gelmemesi asla sizi bakirelik konusunda kaygıya sürüklememelidir. Bakire olduğunuz halde kızlık zarınız esnek olup kanama olmayabilir. Ankara ‘da kızlık zarı muayenesi için bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda başvurabileceğiniz merkez kadın hastalığı doktoru olması uygundur. Bu anlamda kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Kızlık zarı gözle görülür mü; kızlık zarının direkt olarak bakıldığı zaman vajina içerisinde görülmesi mümkün değildir. Kızlık zarı görece daha ön kısımda olan kişilerin ise bir halka tipi görünüme ra...

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Hymen muayenesi olarak da bilinen kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının bozulup bozulmadığı ya da her hangi bir hasar alıp almadığı anlaşılarak bireyin isteğine göre jinekolog tarafından gereke...

İlk Gece Korkusu Ve Kızlık Zarı

Vajinismusun altında yatan en önemli kaygılardan birini özellikle toplumumuzda ilk gece kızlık zarı kanaması beklentisi olarak, bakirelik korunması yer almaktadır. Sonrasında da bu bakirelik bozulması...