Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Kızlık zarı gözle görülür mü; kızlık zarının direkt olarak bakıldığı zaman vajina içerisinde görülmesi mümkün değildir. Kızlık zarı görece daha ön kısımda olan kişilerin ise bir halka tipi görünüme rastlayabilecekleri belirtilmelidir. Kızlık zarı sanıldığının aksine vajina girişini kapatmaz. Bunun tam aksine orta kısmı hali hazırda delik durumdadır. Kızlık zarının tam olarak kapalı olmasının tıbbi bir sorun olduğunun da ayrıca iletilmesi gerekir. Bu tip durumlarda adet kanamasının olmasına dair sorunlar meydana gelebilmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı gözle görülür mü; vajina girişine sert bir darbe alınması, yaşanan bir kaza ya da cinsel ilişkiye girme gibi durumlarda kızlık zarının yırtılması söz konusu olabilmektedir. Bu alanda orta kısmında hali hazırda delikler olan yapının cinsel ilişki ile dokusunda bozulma meydana gelir. Bu nedenle bir kanama oluşur. Bunu kızlık zarının yırtılması olarak tabir etmek çok doğru olmasa da halk arasında bu şekilde kullanılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarı gözle görülür mü; vajina girişinde yer alan bu zarı kişilerin kendi kendilerine muayene etmelerinin çok da mümkün olmadığını bilmek gerekiyor. Kızlık zarı muayenesinden jinekolojik tüm kontrollere kadar her bir aşamanın sadece uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde vajina girişinize zarar verme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunun ortadan kaldırılması için kızlık zarının dikilmesi adına cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide kanama olacak şekilde cerrahi müdahaleye maruz kalması söz konusudur.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikilmesi o zarın cinsel ilişkiden önceki haline getirilmesi manasına gelmez. Kişilerin kızlık zarının dikilmesi ilk cinsel ilişkide kanama olacak hale gelmesi manasına gelir.

  • Kızlık zarının dikilme sürecinde vajina girişinin iki tarafına ilk kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır.
  • Bu dikiş ile beraber ilişkiye girdiğiniz zaman sanki daha önce kızlık zarı yırtılmamış gibi kanama olacaktır.

Bu şekilde kızlık zarının dikilmesi sonrasında kişilerin bir iki gün içerisinde cinsel ilişki yaşaması gerekmektedir. Aksi takdirde ters bir darbede kanama meydana gelebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Hymen muayenesi olarak da bilinen kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının bozulup bozulmadığı ya da her hangi bir hasar alıp almadığı anlaşılarak bireyin isteğine göre jinekolog tarafından gereke...

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı yaklaşık olarak vajen girişinde 1 cm kadar içeride yer alır. Bu çok ince olan zar vajen girişinde bir bariyer oluşturarak özellikle çocukluk döneminde enfeksiyon ve yabancı cisimden koruma...

İlk Gece Korkusu Ve Kızlık Zarı

Vajinismusun altında yatan en önemli kaygılardan birini özellikle toplumumuzda ilk gece kızlık zarı kanaması beklentisi olarak, bakirelik korunması yer almaktadır. Sonrasında da bu bakirelik bozulması...