Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Vakum İle Kürtaj

Kürtaj işlemi rahim içine uygulanan bir vakum yöntemi ile yapıldığında oluşabilecek tüm kürtaj risklerinin azaldığı saptanmıştır. Bu nedenle yıllardır bu yöntem kullanılarak özellikle gebelik sonlandırmalarında rahimde kalıcı hasar yapışıklıklar yok denecek kadar az izlenmektedir. Tabi ki bu uygulama tecrübeli kliniklerde tüm tıbbi şartlara uyularak kontrollü olarak yapılmalıdır.

Kürtaj, gebelik sonlandırma amaçlı yasal sınırlar içindeki gebelik haftalarında yapılabilirken, tıbbi nedenle gelişmeyen veya anormal sağlıklı olmayan gebeliklerde de yapılabilen bir işlemdir. Tıbbi olarak zorunlu olan bazı anormal adet kanamaları, rahim duvarı kalınlaşmalarında tanı amaçlı da yapılabilen genel bir tanımdır.

Kürtaj sırasında uygulanan vakum yöntemi ile işlem tamamlandık dan sonra ultrason ile tekrar sorun olup olmadığı kontrol edilir. Böylece işlemin net bittiği sağlıklı geçtiği anlaşılır. İşlem sırasında uygulanacak anestezi şekli doktor ve hasta kararıyla sedasyon veya lokal anestezi olarak belirlenir. Ağrı olmaması ve konfor açısından sedasyon yöntemi çoğu klinikçe tercih edilir. Ancak lokal anestezi ile de yapılabilen bir işlemdir. Kullanılacak anestezi şekline göre eğer tercih edilen sedasyon ise EN AZ 4- 6 saat aç ve susuz olarak gelmesi uygundur. Sedasyon yöntemi hasta ve hekim için bir konfor sağlaması nedeniyle sıkça tercih edilir. İşlemin tamamlanma süresi yaklaşık olarak 10 dakika kadar kısa sürer. Sedasyon için damar yolu açılıp uyuyup uyanması dahil 20 dakikayı geçmeyen bir işlemdir. İşlemden sonra bir süre dinlenip klinikten geldiği gibi rahatlıkla normal hayata devam edebilecek kadar iyi olarak ayrılır.

Kürtaj tan sonra yaklaşık bir hafta içinde değişken kanamalarınız olabilir. Kasık ağrısı ise dönmem dönem hissedilebilir. Bu ağrı adet ağrısına benzerdir. Ağrı kesici almakta sakınca yoktur. Bunun miktarı hastadan hastaya değişmekle birlikte adet kanamasından yoğun olursa ve şiddetli ağrı olursa başvurmanızı isteriz. Yine cinsel ilişki 1-2 hafta yasak, havuz, deniz, sahuna, tampon kullanımı yasak olacaktır. Doktorunuz uygun gördüğü reçeteyi kullanmalısınız.

Kürtaj sırasında kullanılacak teknik artık tıbbi koşullarda oturmuş ve bu yöntemin vakumla kürtaj olduğu belirlenmiştir. Vakumla kürtaj Ankara için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kürtaj kanaması ne kadar sürer; kanamanın operasyonun ilk günü bir nebze şiddetli olması ve daha sonrasında azalmaya başlaması oldukça normaldir. Bu noktada kişilerin kürtaj kanamasının sıklığı ve mik...

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi vajinal yolla vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Kürtaj rahim içinde oluşan patolojinin alınması veya tıbbi olarak gebeliğin sonlandırılması için yapılmaktadır. Kürtaj için yapılan yönt...

Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...