Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi kesin başarı ile sonuçlanan en sık rastlanılan cinsel işlev bozukluğudur. Burada başvuran çiftlerde rahatsızlığın tanısını aldıklarında ertelemeden tedaviye başlamaları önerilir. Bunun nedeni bazen tedavinin çok erteleyen hastalarımız olmasıdır. Erteleme sadece aylar değil bazen yılları içermektedir. En önemli faktör tedavide, tedaviyi alan çiftin istekli olmaları, tedaviyi istemeleridir.

Başvuran hastalarımızda ilk yapılan jinekolojik muayene ile kızlık zarı ilişkiye engel olacak bir anatomiye sahip mi ki bu durum çok çok nadirdir. Eğer bu konu söz konusu ise hymen ufak bir cerrahi operasyonla alınır.

Çiftlerimizle tek tek ve birlikte konuşarak çifte özel tedavi planını yaparız. Tedavi içinde psikolojik olarak ve bilinçsel davranışcı dediğimiz yaklaşımla öğretilen egzersiz ve uygulamalar sonrasında hem kaygısını yenmesi, hem de tedavide yol alması sağlanır. Tedavi sırasında seans dediğimiz terim kullanılması, bu tedavinin kısa bir görüşme değil konuşma ve egzersiz öğrenmesini içeren bir süreyi kapsadığı içindir. Verilen tedavinin ilk seansında bile hasta rahatlamış bu kadar kısa sürede bile kat ettiği yol ile başarıya odaklanmıştır. Genellikle 3 seans gibi kısa bir sürede başarıya ulaşılabilmektedir.

Tedavi planların da kat edilen süre seans sayısı hastalara göre değişebilirken kesinlikle ortalama olarak tedavi seanslarının uzamadığı tecrübeli pek çok klinikte başarının yüzde yüz olduğu bir rahatsızlıktır. Vajinismus tedavisi için hastalar en çok kaygıları başarının kesin olup olmayacağı olduğunu bildiğimiz için önce bu sorunun cevabı kesin başarı olarak vermek isteriz. Biz de hastalarımızın tedavi başında istekli ve başarmak için geldiklerini duymak ve hatırlatarak yüreklendirmek  isteriz.

Tedavi süresiiçin ortalama olarak seansların yaklaşık bir iki saat kadar sürebildiği bu seans sürelerinin hastaya göre çok değiştiği ancak ortalama olarak 3 seans gibi bir sürede başarıya ulaşıldığını tekrarlamak isteriz.

Vajinismus tedavi ücretleri klinikten kliniğe değişmekte olup tedavi olunan merkezde seanslaması ve ücretlendirme bilgisi alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Primer Vajinismus Nedir?

Aslında bu durum sizler için oldukça ciddi bir problemdir. Genellikle aileden başlayan bu problem sizlerin saçma sapan bilgilendirilmesi ve küçüklükten beri de neslinizin devamını sağlayan cinsellikle...

Doğumdan Sonra Vajinismus

Doğumdan sonra ortaya çıkan Vajinismus, sekonder Vajinismus olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genellikle ağrılı ve zor bir doğum geçiren kadınlar, cinsel ilişki yaşarken istemsiz kasılır veya cinse...

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus, istem dışı kasılma sonucu ilişkiye izin vermeme olayıdır. Bu hastaların çoğunluğun da tariflerinde cinsel haz aşamasında hiç sorun yaşamazken, birliktelik aşamasına gelindiğinde hastanın k...