Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus, istem dışı kasılma sonucu ilişkiye izin vermeme olayıdır. Bu hastaların çoğunluğun da tariflerinde cinsel haz aşamasında hiç sorun yaşamazken, birliktelik aşamasına gelindiğinde hastanın kasıldığını, hatta bazen tüm vücudu içeren kasılma bayılma nöbeti veya zorlama devam ederse sinir krizi geçiriyor, kendinden geçecek aşamaya kadar varan tablolarla karşılaşabilmekteyiz. Ancak çoğu hastamız kasıma ve acı çektiğini düşünen eşinin o aşamada takıldığını anlayıp sadece haz aşamasında kalan ilişkilerle başvuruyu erteleyebiliyorlar. Tariflerinde sanki duvar gibi vajina geçişinin hiç aşılamayacak kadar kastığını tarif eden benzetmelere sık rastlarız.

Cinsel birliktelik sırasında kasılma ile penis geçişine hiç izin vermemek,  penisin vajinadan geçeceği sırada şiddetli acı çekeceği korkusu ve kaygısı ile olan kasılma en çok rastlanılan belirtidir. Bu grup hasta da ilişki hiç gerçekleşmez.

Cinsel ilişki sırasında tam penis geçişi aşamasın da eşini itmesi, kendini geri çekerek bacaklarını kapatması ve kaçmayı içeren kaygılı davranışlar. Bu davranışlarda bazen tüm vücudu içeren kasılmada yer alır.

Cinsel birliktelik sırasında haz aşamasın da zorlanmayıp, sadece penis geçişinde kendinden geçmeye kadar varan bir anksiyete ile ilişkiye hiç izin vermeme, girişte bir duvar hissi yaratmak

Cinsel birleşme anında olan panik atak benzeri belirtiler çarpıntı, titreme, terleme, sık nefes alıp verme, bayılma ve kendinden geçme olabilir.

Cinsel ilişkide penis vajina birlikteliğinin çok kısmi ve ağrılı olması da rastlanabilir

 Cinsel birliktelikte penis geçişi sırasında ağrı nedeniyle kısmi veya zor geçiş olması yine vajinismus hastalarında rastladığımız belirtidir.

Sadece birkaç pozisyon da olabilen kısmi birliktelikler ve bunlarında ağrılı zor olması

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılacak olan jinekolojik muayene ve vajinal ultrasonları yaptıramamak veya ağrılı olması yine rastlanılan belirtilerdir.

Tedavi amaçlı verilen vajinal fitil yerleştirilememesi, tampon kullanılamaması, parmak geçişine izin verilmemesi de karşılaşılan şikayetlerdir.

Unutulmaması gereken en önemli olan tüm bu belirtilerde istem dışı yani bilinçsizce olan korku kaygıya bağlı bir cevap koruma mekanizması işlemektedir. Hastalar bunu istemeden ellerinde olmadan yaparlar. Yine unutulmaması gereken tedavinin başarısı yüzde yüz olan bu rahatsızlık çok yüz güldürücü sonuçlar verecektir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğumdan Sonra Vajinismus

Doğumdan sonra ortaya çıkan Vajinismus, sekonder Vajinismus olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genellikle ağrılı ve zor bir doğum geçiren kadınlar, cinsel ilişki yaşarken istemsiz kasılır veya cinse...

Doktora Gitmeden Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel fonksiyonların yerine getirilememesi durumudur. Cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kasılması sebebiyle cinsel ilişkiye girmeye engel olan hastalık, psikoloj...

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırsında vajina içerisine penisin geçişine kasılma ile tepki verip, geçişe izin verememe olarak tariflenir. Bu sorunu yaşayan çiftlerde cinsel haz alma safhalarının hiç birin...