Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Tüp Bebekte Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Tüp bebek gebelik belirtileri ne zaman başlar; embriyonun rahme transfer edilmesinin sonrasında yaklaşık olarak 14 gün içerisinde belirtiler kendini göstermeye başlayacaktır. Gebelik belirtilerinin her kişide farklı seyrettiğini de ayrıca belirtmek gerekir.

Gebelik belirtilerinin başında bulantı gelmektedir. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında bulantının birçok farklı sebepten ortaya çıkabildiği görülüyor. Bireylerin bu aşamada bulantıyı bastırmak için ilaç kullanması tavsiye edilebilir.. Özellikle tüp bebek ile hamile kalan kişilerin bu süreç içerisinde doktor tavsiyelerine daha dikkatli erişim sağlamaları ve uymaları gerekir.

Hamilelik Belirtileri

Tüp bebek gebelik belirtileri ne zaman başlar; başarılı bir transfer işleminin ortalama 2 haftaya sonrasında belirtiler kendini göstermeye başlayacaktır.

  • Göğüslerde meydana gelen hassasiyet ve gerginlik ilk haftalarda en sık rastlanan unsurlar arasındadır.
  • Kokulara ve özellikle et ürünlerine karşı hassasiyet de sıklıkla meydana gelebilmektedir.
  • Kişilerin hamilelik belirtileri arasında rastladığı bir diğer unsur da duygusal dalgalanmalardır. Bu duygusal dalgalanmalar ani ağlamalar ve sinirlenmeler gibi tepkileri de meydana getirebilmektedir. Yakınların bu konuda anlayışlı olması gerekir.

Belirtiler ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman kişilerin özellikle bulantı ve koku hassasiyetinden rahatsız oldukları fark edilmektedir.Tabi ki süreçte en önemli bizim için kanda gebelik testi yapmanızdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Düzeni

Klasik beslenme düzeninizin yanı sıra belirli bir aşamanın akabinde size verilen ek vitamin takviyelerine de dikkat etmeniz gerekecektir. Bu aşamada kadınların beslenme düzenlerinde sorun olması bebeğin sağlıklı gelişimi önünde engel teşkil eder cümlesinden ziyade sizing depolarınızdan beslenir bebek . Tüp bebek tedavisi sırasında doktorunuzun size belirtmiş olduğu unsurları yakından takip etmeye büyük önem vermeniz gerekir.

Doktor Kontrollerine Dikkat!

Tüp bebek gebelik belirtileri ne zaman başlar; doktor kontrolleri ile alakalı olarak kişilerin dikkate alması gereken hususların başında kesinlikle düzenli rutin tetkiklerin yapılması gelmektedir. Gebelik ile alakalı herhangi bir sorunun meydana gelmesi durumunda bunun anında tespit edilmesi için erken tanı test unsurları uygulanmalıdır.

Son dönemlerde sıklıkla görülen SMA rahatsızlığının dahi öncesinde tespit edilmesi için gerekli olan teknoloji ülkemizde yer almaktadır. Hatta anne babaların SMA taşıyıcısı olup olmadığının öğrenilmesi için de uygun testler bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Embriyonun Transferi

Hastalara kısırlık tedavi sırasında uygulanan tüp bebek aşamasının son basamağı olan embrio tarnsferinden bahsedecek olursak ,bu aşamaya kadar olan tüm emeklerin son noktasıdır....

Gebelikte Kanama

Gebelik takibinde kanama, hastalarımızın, tıbbi yardım almalarını önerdiğimiz en önemli şikayettir. Gebelik boyunca adet oldum kanamalarım belli dönemlerde oldu bunlar adetti gibi yanlış bilgilere asl...

Doğum Acısı Neye Benzer?

Doğum acısı neye benzer; kesinlikle katlanılabilir ve dayanılabilir bir acı olduğu bilinse de, doğum ağrısını birçok büyük acı ile bir tutan araştırmalar mevcut....