Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik belirtileri son senelerde kadınlarda çok daha sık bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Dış gebelik sorununun bu derece yaygın görülmeye başlamasının ana nedenlerinin başında geç gebelikler gelmektedir. 35 yaşın sonrasında yaşanan gebeliklerde dış gebelik sorununun sıklıkla meydana geldiği fark edilmektedir. Tabi ki bu her geç gebeşliğin olumsuz sonuçlanacağı manasına gelmez. Bunun tam aksine kontrollerin düzenli olarak yapılması durumunda gebeliklerde herhangi bir sorun meydan a gelmeden sağlıklı doğumlar yaşanacaktır.

Ağrıları Dikkate Alın

Dış gebelik belirtileri arasında analizde bulunurken kişilerin ağrıları kesinlikle dikkate alması gerektiği anlaşılmaktadır. Ağrıların hiçbir zaman boş yere meydana gelmeyeceğini bilmelisiniz. Dış gebelikte rahim bölgesine ve kasıklara sanki bir bıçak saplanıyormuş gibi izlenimin ortaya çıkacağı fark edilmektedir.

Dış gebeliğin çok yaygın görülen bir diğer belirtisi de kanamalardır. Kanamaların sadece lekelenme şeklinde değil hem miktar hem de sıklık bakımından tedirgin edici seviyede olduğu görülmektedir. Ağrıların dikkate alınma süreci ile alakalı olarak kişilerin anında doktoruna başvurması gerekir. Dış gebelik ne derece erken tespit edilirse sağlığınıza kavuşmanız sizin için o kadar kolay olacaktır.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik belirtileri kapsamında inceleme yapılırken aynı zamanda dış gebeliğin ne olduğu konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

  • Dış gebelik embriyonun rahmin iç kısmına değil uterusun dış kısmına yerleşmesi sonucunda meydana gelebilmektedir.
  • Dış gebelik sorununda annenin hem rahim sağlığı hem de genel sağlığının tehlikeye atıldığı görülmektedir.
  • Hatta tüplerin alınması ile sonuçlanabilecek dış gebelik vakalarının dahi görüldüğü fark edilmelidir.

Dış gebelik süreci ile alakalı olarak kişilerin düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi durumunda rahim sağlıklarını tehlikeye atmadan tüm sorunların tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Dış Gebelik Sonrası Hamilelik

Dış gebelik yaşamış olmanız sizin bir daha gebe olmayacağınız manasına gelmez. Bunun tam aksine dış gebelik sonrasında da hamile kalma fırsatınız olacaktır. Bunun için hem gebelik öncesinde hem de gebelik sırasında kontrolleri çok sıkı tutmanız gerekmektedir. Bir sorun olduğu zaman bu sıkı kontroller ile tespit edilmesi daha verimli ve kolay bir hal alacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gebelikte 6-9 Ay (Üçüncü Trimester)

Bebeğin artık doğumuna kadar çokça hızlı bir şekilde büyüyecek kilo alacak ve hatta gelişimini de anne karnında tamamlayacak. Bundan dolayı artık hem anne hem de bebekte ani kilo almalar olabilir. ...

Normal Doğum

Doğum normal ve doğal bir süreç olarak bilinmesi ve tamamlanmasını istemesi her gebe bayan tarafından arzu edilen bir konudur. Ancak bu süreçte hiç sorun yaşanmayacağı veya tıbbi desteklerin gereksiz ...

Gebelik Tanısı ve Gebelik Takibi

Her anne adayı sağlıklı bir gebelik süreci ve ardından sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek ister. Bunun için gebelik takibinin önemli olduğunu bilmelisiniz....