Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Dış Gebelik

Dış gebeliğin ne olduğu ile alakalı da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dış gebelik embriyonun rahim içerinse değil, normal yerleşmesi gereken yer dışında rahim dış kısmına yerleşmesi anlamını taşımaktadır. Dış gebelik sebebi ile kadınların rahim sağlıklarını kaybetmesi dahi söz konusu olabilir.

  • Dış gebelik sürecinde kadınların rahimlerinde adet geçikmesi kanama ve bir ağrı hissetmeleri söz konusu olabilmektedir.
  • Aşırı kanama şikayeti de sıklıkla meydana gelmektedir.
  • Eğer dış gebelik zamanında tespit edilemezse kadınların hem rahim sağlıkları hem de hayati fonksiyonlarına dair sorunlar yaşanabilmektedir.

Düzenli bir biçimde jinekolojik kontrollerden geçmek bu nedenle büyük önem arz etmektedir.

Dış Gebelik Ameliyatı Nasıl Olur?

Dış gebelik ameliyatı nasıl olur;öncelikle dış gebelik nasıl bir rahatsızlıktır. Bu Konu da bilgi verirsek, dış gebelik gebeliklerde en önemli rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. dış gebelik vakalarının asıl sebebi anotomik yapıdan kaynaklanan tüplerle ilgili veyadöllenme aşamasındaki gebeliğin normal olması gereken yere yerleşemeyip tüplerde ,yumurtalıkta,karın içerisin de yerlelme durumudur.Daha once geçirilen enfeksiyonlar ,ameliyatlar, kullanılan ilaçlar, daha öncesinde yaşanan doğumveya kürtaj sonrası hasarlar sonucu oluşabilir. Dış gebelik tanım olarak incelendiği zaman embriyonun rahmin iç kısmına değil yerleşmemesi gereken alanda yer almasıdır.

En sık tüplerde yerleşmesidir. Tabi ki buraya yerleştiği zaman bir beslenme alanı oluşmayacağı için bebeğin yaşaması mümkün olmayacaktır. Yani dış gebelşik yaşayamaz. Sonlanması tedavi edilmesi veya yrerleştiği alanın ameliyat ile alınması gerekir.

Dış gebelik ameliyatı o yerleşen alana yönelik kapalı veya açık ameliyat şeklinde planlanır.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik nasıl tanı alır; dış gebeliğin anlaşılması için en temel ipucu veren unsurların başında ağrılar gelmektedir. Rahim kısmında büyük şiddetli ağrıların meydana gelmesi en sık görülen sorunların başında gelmektedir. Beklenmeyen ani ve şiddetli kanamaların yaşanması da dış gebelik sürecinin meydana geldiği manasına gelebilir.o yüzden gebelik şüphesi var ise ağrı ve kanama da hemen doktora başvurmalısınız.. Dış gebelik sürecinin tespit edilmesinde ultrason ile gebelşik kesesi normal yerinde görülemeyice kanda gebelik testi de uygulanmaktadır. Kanda normalde katlanarak artması gereken hormon değerlerinin sadece bir aralığa sıkışıp kalması başka deyim ile sağlıklı yükselmemesi gebelik ile alakalı bir problemin olduğunun en temel kanıtlarındandır.

Dış Gebelik Sonlandırılmalı Mıdır?

Dış gebelik kesinlikle sonlandırılmalıdır. Dış gebeliğin sonlandırılması bir şarttır. Bu aşamada erken tespit edilerek rahim yapısına zarar vermeden dış gebeliğin sonlandırılması mümkün kılınmaktadır

Tanı için mutlaka erken koymak çok önemli bu tedavimizin içeriğini değiştirecektir. İlaç uygulaması yoktur. Ancakmedikal tedavi dediğimiz iğne uygulaması ile o dokunun kaybolmasını sağlamaya çalışmak mümkündür. Bu tecrübeli kadın doğum uzmanınca uygulanabilen bir tedavidir .Ameliyatsız dış gebelik tedavisi için bizi arayabilirsiniz.

Dış gebelik geç fark edildiği zaman kanama olasılığı bulunmaktadır.

Hayati tehlike yaşamayan kişilerde de rahmin fonksiyonları ile alakalı sorunların meydana gelmeyecek şekildetedavi hemen planlanmalıdır görülmektedir.

Gebelik süreci de dahil olmak üzere tüm aşamalarda alanın uzman isimlerinden gerekli olan desteğin alınmış olması dış gebelik gibi sorunların daha erken aşamada tespit edilmesini mümkün kılmaktadır. Gebe kalmadan önce bedeninizin bu gebeliğe hazır olup olmadığını tespit etmek adına da kontroller büyük önem arz etmektedir.

Dış gebelik ameliyatı genellikle kapalı cerrahi ile yapılır. Ancak çok acil durumlarda hekim açık ameliyata geçebilir.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Dış gebelik ameliyatı sonrası cinsel ilişki yaşanması için öncelikli olarak kadının iyileşme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Dış gebelik operasyonu sonrasında kişilerin özellikle ağrılarının ve kanamalarının belirli bir süre devam ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyonun ağır geçme derecesine de bağlı olarak 2-3 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi uygun değildir.. Tabi ki bu konuda sizin durumunuz özelinde doktorunuz tarafından yapılan uyarıları da dikkate almanız gerekmektedir.

Rahim Sağlığı Nasıl Korunmalıdır?

Dış gebelik ameliyatı sonrası kişilerin rahim sağlığını korumaları için kesinlikle ilişkide korunmaları gerekir. Erkekler için hazırlanmış olan koruma yöntemleri aktif olarak kullanılmalıdır. Bu şekilde yeni ameliyat olan bir kadının enfeksiyonlardan olabildiğince uzak kalması mümkün kılınacaktır. Kadınların fiziksel sağlıklarının yanı sıra psikolojik olarak da cinsel ilişkiye hazır hissetmesi gerekmektedir. Cinsel ilişkiye hazır hissetmeden bu tür bir deneyim yaşanması dış gebelik sonrasında daha olumsuz etkiler ortaya koyabilmektedir.

Yeniden Gebe Kalmak Mümkün Mü?

Düşük yaşan kadınların da dış gebeliğe uğrayan kadınların da yeniden hamile kalması önünde bir engel bulunmamaktadır. Tabi ki bu aşamada diğer kişilere göre daha hassas olmaları gerekir. Hem tahlillerin hem de düzenli olarak yapılan kontrollerin göz önünde bulundurulması ve prosedürlere uygun şekilde yapılması gerekiri. Bu denetimlerde kontrollerde bir anomali fark edildiği anda kısa sürede tespit edilmesi sağlanacaktır. Dış gebelik öyküsü tekrar edebilen bir durumdur

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sebebi açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkek sperm kalitesinin düşüklüğü kilo ya da yaş faktörlerinden kaynaklanabilen durumlar doğrultusunda t...

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisin de Hastanın isteği üzerine veya tıbbi endikasyona göre lokal anestezi veya nöroleptoanaljezi (hafif sedasyon) altında ultrason kontrolü ile enine olarak ortaya çıkar. ...

Doğum Acısı Neye Benzer?

Doğum acısı neye benzer; kesinlikle katlanılabilir ve dayanılabilir bir acı olduğu bilinse de, doğum ağrısını birçok büyük acı ile bir tutan araştırmalar mevcut....