Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kürtaj sonrası kanama genellikle 1-2 hafta içinde leke leke veya adet kadar olabilir. Adetten yoğun kanama olursa iletişime geçmeniz gerekir. Kanama miktarı hastadan hastaya çok değişkenlik göstermektedir.

Ağrı işlemden sonra özellikle kasıklarda belde aynı adet ağrısı gibi hissedilebilir. Ancak ağrı kesici almak rahatlatacaktır. Yine ağrı kesici aldığınız halde geçmeyen ağrılarda başvurmanız önerilir. Adetleri sancılı olan bayanlarda, işlem sonrası da buna bağlı ağrı yoğun hissedilebilir.

Akıntı genellikle kokusuz ve rahatsız etmeyecek şekilde fizyolojik akıntınıza benzer ve zaman zaman kanlı olabilir. Ancak kokulu ve yoğun akıntılarda yine doktor başvurusu önerilir. İşlem sonrası düzenli antibiyotik kullanım önerilmektedir.

Ateş, işlem sonrası rahim içi kan birikmesi veya enfeksiyon ihtimali gibi durumlarda olabileceği için ateş olduğunda mutlaka işlem yapılan merkeze haber verilmesini isteriz.

Kürtaj sonrası yemek içmek serbest hemen gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kürtaj işlemi sonrası ayaktan duş serbest iken, havuz deniz sahuna gibi yasaklara dikkat edilmelidir.

Kürtajdan sonra cinsel birliktelik 1-2 hafta yasak olmalıdır.

Kürtaj sonrası ped olarak hijenik pedler seçilip belli sürelerde yaklaşık 4-6 saati geçmeyecek şekilde değiştirmek sağlıklı olacaktır. Tampon kullanımı yasak olmalıdır.

Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 4-6 hafta sonra olacaktır. Bu süreyi geçtiğinde mutlaka yeni gebelikten emin olarak ultrason tekrarlanıp medikal tedavimiz planlanacaktır.

Kürtaj sonrası kontrol olarak ultrason ve muayene için 1 hafta sonrası önerilmektedir.

Kürtaj sonrası yapılan bu ay için yeniden gebe kalınma riski diğer aylar ile aynıdır. Korunma yöntemi hemen başlanılmalıdır. Yani doğurganlık kaldığı yerden devam edecektir.

Kürtaj sonrası yeniden gebe kalınabilir. Genellikle istekli bir gebelik planı varsa 3 ay gibi bir süre sonra planlanması bir öneridir.

Kürtaj sonrası doğum kontrol yöntemlerinden hangisi seçilecek ise hemen başlanabilir.

Kürtaj sonrası özel bir ıstırahat gerekmez. Genellikle rapora ihtiyaç duyulmasa da bu hastanın sürecine bağlı hastanın durumuna göre ve hekimin planlayacağı bir durumdur.Bazen özel birkaç gün ıstırahat ve dinlenme önerilebilir.

Kürtaj tecrübeli ekiplerce uygulandığında neredeyse komplikasyon oranları görülmeyecek kadar azlmıştır günümüzde .

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi vajinal yolla vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Kürtaj rahim içinde oluşan patolojinin alınması veya tıbbi olarak gebeliğin sonlandırılması için yapılmaktadır. Kürtaj için yapılan yönt...

Vakum İle Kürtaj

Kürtaj işlemi rahim içine uygulanan bir vakum yöntemi ile yapıldığında oluşabilecek tüm kürtaj risklerinin azaldığı saptanmıştır. Bu nedenle yıllardır bu yöntem kullanılarak özellikle gebelik sonlandı...

Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtaj olarak hastalarımız internet aramaları yaptığında en sık sorguladığı şeylerden biriside kürtaj fiyatları 2021 olmaktadır. Bu konuda kaygıları azaltacak olan fiyatı bütçesine uygun olarak ayarla...