Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Taner AkçalKadın Hastalıkları ve Doğum
+(90) (312) 284 00 77
+(90) (312) 284 00 77

Erken Menopoz

Menopoz doğal bir olaydır ve her kadın için ergenlik ile başlayan adet dönemlerinin yaşanmaması anlamına gelir. Menopoz, yumurtalık aktivitesinin tükenmesinden kaynaklanmaktadır. Menopozun ortalama başlangıç yaşı 51'dir (48 ila 52 arasında) ve yumurtalıkta bulunan yumurta hücreleri tükendiğinden ve bir dizi üremenin bir kadının fertil yaşamının sona erdiğine işaret eder.

Hem öznel hem de nesnel olarak az ya da çok belirgin psiko-fiziksel değişikliklerle hormonal değişiklikler. Bununla birlikte, menopoz, vakaların% 1 'inde 40 yaşından önce ortaya çıkabilir. .Beklenilen yaş sınırı en erken 40 yaş olarak alınmıştır. Bu 40 yaş öncesi tanı kesin ise  erken menopoz diyebiliriz. ERKEN menopoz nedenleri neler olabilir? Erken menopoz nedenleri şunlar olabilir:

  • genetik
  • viral
  • metabolik bozukluklar
  • endokrinoloji
  • otoimmün hastalıklarla bağlantılı olarak, maalesef kendi yumurtalık hücrelerine yönelik antikorlar üreten ve onları yok eden vücudun kendisinin olduğu son durumlar

Cerrahi veya hastalık tedaviye bağlı gelişen erken menopoz ise, 40 yaşın altındaki  kadınlarda menopoza bazen hastalık veya patolojiler nedeniyle uterus ve yumurtalıkların çıkarılmasını içeren kaçınılmaz jinekolojik cerrahi prosedürler veya eşit derecede ertelenmeyen kanser tedavileri neden olabilir. Yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerine geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar veren kemoterapi ve radyasyon tedavisi sonrası sık görülen bir durumdur.  Bu gibi durumlarda, iyatrojenik kökenli erken menopozdan bahsediyoruz.

 

erken menopoz belirtileri

 

Erken Menopoz Belirtileri

ERKEN menopoz belirtileri nelerdir? Erken menopoz şüphesi yol açabilir temel belirtisi olan adetin uzun olmaması diğer klasik ilgili menopoz semptomlarının eşliğinde ya da değil, sıcak basmaları , terleme, huzursuzluk, uykusuzluk, ruh hali değişiklikleri,